ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جهت دریافت رایگان آخرین تورها از طریق ایمیل یا پیامک عضو شوید.

Background Patterns

Background Images


آنتالیا یکی از پرجمعیت ترین شهر های ترکیه و محبوب ترین مقصد ساحلی ترکیه محسوب می شود. سواحل مدیترانه ای محبوب این شهر سالانه میلیون ها گردشگر را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند. ترکیه در تلاش است که گردشگری را در این منطقه رشد دهد. سال 2014 آنتالیا بیش از 12 میلیون گردشگر را به خود جذب کرد.

 تاریخچه آنتالیا

آنتالیا برعکس تصور عامه مردم شهری تاریخی محسوب می شود. بخش قدیمی شهر به ما نشان میدهد که تاریخ غنی در پس این شهر نهفته است. 200 سال قبل از میلاد مسیح شهر توسط پادشاه آتالوس دوم (Attalos II) از سلسله ی پرماگون (Pergamon) تاسیس شد. البته این شهر خیلی زود تحت سلطه امپراطوری روم در آمد. بعد از تسلط رومیان بر آنتالیا، شهر شروع به رشد کرد و دوران رونق آنتالیا شروع شد. در این دوران دور تا دور شهر دیوارهای سنگی ایجاد شد و دروازه های ورودی نیز ساخته شد. دیوارها برای محافظت از آنتالیا در برابر حملات حکومت های شرقی بود. در این دوران آنتالیا به لحاظ مساحتی نیز بزرگتر شد.

در امپراتوری بیزانس آنتالیا یکی از مهم ترین شهرهای حکومت محسوب می شد. در این زمان انتالیا مرکز تجارت و بندری بین دریای اژه و قبرس شد. زمان حکومت سلجوقیان بر ترکیه (قرن 13)، این شهر پایتخت، ترکیه در نظر گرفته شد.اما امپراتوری عثمانی آنتالیا را در قرن 14 میلادی تصرف کرد و سالهای متمادی در این شهر صلح و ثبات برقرار بود. از زمان جنگ جهانی اول این منطقه بار دیگر به ایتالیایی ها افتاد تا زمانی که در سال 1923 جمهوری ترکیه تاسیس شد و آنتالیا به ترکیه بازگشت.

 


آب و هوای آنتالیا

آنتالیا که توسط کوه های توروس احاطه شده است از بادهای شمالی محفوظ مانده است. آب و هوای شهر کاملا مدیترانه ای ست، تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی. تقریبا از اول بهار تا میانه فصل پاییز می توانید از سواحل مدیترانه ای آنتالیا نهایت لذت را ببرید. گفته می شود در شهر 300 روز از سال آفتاب دیده می شود. میانگین دمای هوا در زمستان 16 درجه سانتگراد و تابستان 27 درجه سانتی گراد است. سردترین ماه سال فوریه است که تقریبا شهر در سکوت زمستانه به سر می برد. آنتالیا سال 2017 گرمترین تابستان را تجربه کرد و روز اول ژولای رکورد 45.5 درجه سانتیگراد را ثبت کرد.

 

 


معماری

در جای جایی شهر می توانید تاریخ آنتالیا را مشاهده کنید. بخش قدیمی شهر که به منطقه کالیچی معروف است منطقه ی زیبا در مرکز آنتالیایی امروزی قرار دارد. کالیچی با کوچه پس کوچه های باریک،کافه ها و رستوران های مختلف، خانه های چوبی قدیمی و هتل های به سبک عثمانی به مکانی دوست داشتنی برای گردشگران تبدیل شده است. پیش از این باید بگوییم این قسمت از شهر در زمان امپراتوطری روم ایجاد شده است. در زمان امپراتوری روم دور تا دور این قسمت دیوار سنگی و چندین دروازه احداث شده بود که برای محافظت از بندرگاه در مقابل حملات شرقی ها بوده است. امروزه تنها دو دیوار و یک دروازه از این بخش  باقی مانده است. با این وجود در آنتالیا معماری دوران سلطنت هلنسیتی و حتی یونانی (چندین کلیسای ارتدوکسی در بخش قدیمی شهر) را نیز می توانید ببینید. اما بیش از همه معماری ترکی اسلامی شهر شما را به خود جذب می کند. مساجد، مدارس، کاروانسرها، حمام های ترکی و مقبره های ترکی آنتالیا نمونه های از این معماری را در خود دارند.

 

 


 حمل و نقل

برای دسترسی به آنتالیا راحت ترین راه مسیر هوایی است. مسیرهای دریایی شهر همچنان در حال تکمیل و توسعه است. بندر اصلی شهر در جنوب  کنییالتی است.

سیستم حمل و نقل عمومی شهر به طور کلی توسط اتوبوس انجام می شود و همچنین در بخشی از شهر نیز تراموا در دسترس هست. تاکسی در آنتالیا به مانند کشور ترکیه سیستم حمل و نقل گرانی محسوب می شود و البته تمامی تاکسی ها نیز مجهز به تاکسی متر هستند.