آشنایی با پول رایج کشور تایلند

891

پول کشور تایلند بات است که ساتانگ زیر مجموعه ی آن میباشد، تایلند در آسیای شرقی قرار گرفته است که در سالهای اخیر به دلیل امکانات تفریحی و رفاهی و جزایر شگفت انگیز و آب های نیلگون در بین گردشگران جهان و بخصوص ایرانیان به یک کشور پرطرفدار برای مقصد گردشگری تبدیل شده است

برای سفر به این کشور زیبا به جز تهیه ی بلیط و آمادگی برای سفر اولین چیزی که نیاز است آشنایی با پول راییج کشور تایلند و چگونگی تهیه ی ان میباشد، ما در این مقاله با معرفی تاریخچه ی پول کشور تایلند و انواع آن در زمان حال به شما برای تهیه و آشنایی با آن کمک خواهیم کرد

تاریخچه ی پول کشور تایلند


واحد پول تایلند

 

چند نکته راجب تبدیل ارز و ارزش پول کشور تایلندبات تایلند

تاریخچه ی پول کشور تایلند

واحد پول کشور تایلند بات bahtمیباشد که دارای تاریخچه ی بسیار قدیمی است

این سیستم تا سال ۱۸۹۷ مورد استفاده قرار می گرفت، زمانی که سیستم اعشاری ابداع شده توسط شاهزاده جایانتا مونگکول، که در آن یک بایت ⁇ ۱۰۰ ساتانگ، توسط شاه نیمه برادر او چولانگکورن معرفی شد، همراه با ضرب سکه های گلوله نقره در ۲۸ اکتبر ۱۹۰۴ پس از پایان تولید سکه گلوله نقره با باز کردن سیتی کارن رویال مینت در سال ۱۸۵۷.۵.،  تا ۲۷ نوامبر ۱۹۰۲، بات بر مبنای نقره خالص، با ۱۵ گرم نقره به بات ثابت بود.

این امر باعث شد که ارزش ارز نسبت به ارزه ای استاندارد طلا تغییر کند. در سال ۱۸۵۶ - ۱۸۶۴، ارزش برخی از سکه های نقره خارجی توسط قانون ثابت شد، با ۵ بات  ۳ دلار اسپانیا  ۷ روپیه هند  ۷ روپیه هندمحاسبه میشدند که  قبل از ۱۸۸۰، نرخ ارز به ازای هر بات ثابت بود.

بات تایلند

 در سال ۱۹۰۲، دولت شروع به افزایش ارزش بات با دنبال کردن همه افزایش ها در ارزش نقره در برابر طلا کرد اما وقتی قیمت نقره کاهش یافت آن را کاهش نداد. از ۲۱.۷۵ بات به ازای هر پوند استرلینگ، ارزش پول افزایش یافت تا اینکه در سال ۱۹۰۸، یک واحد ثابت برای پوند انگلیس استرلینگ تاسیس شد که ۱۳ بات به ازای هر پوند بود.

 از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۳، بات به دلار آمریکا با نرخ مبادله ۲۰.۸ بات  یک دلار و تا سال ۱۹۷۸ با نرخ ۲۰ بات  یک دلار بسته شد.  تقویت اقتصاد آمریکا باعث شد تا تایلند از سال ۱۹۸۴ تا ۲ ژوئیه ۱۹۹۷ که این کشور تحت تاثیر بحران مالی آسیا در سال ۱۹۹۷ قرار گرفت، واحد پول خود را با نرخ ۲۵ بات به دلار تغییر دهد.

بات تایلند

بات نت در اصل برای خارجی ها با اصطلاح تات نت شناخته می شد که در متن زبان انگلیسی بر روی اسکناس ها تا سری ۲ ۱۹۲۵ استفاده می شد.در سال 1941، به دلیل کمبود نیکل ناشی از جنگ جهانی دوم، یک سری سکه نقره در عیارهای 5، 10 و 20 ساتنگ معرفی شد. سال بعد، سکه های قلع برای 1، 5 و 10 ساتنگ، به دنبال آن 20 ساتنگ در سال 1945 و 25 و 50 سکه در سال 1946 معرفی شدند.

در سال 1957، برنز 5 و 10 ساتنگ همراه با سکه های 1 بات که در آلیاژی غیرعادی از مس، نیکل، نقره و روی ضرب شده بود، منتشر شد. چندین سکه تایلندی برای چندین سال بدون تغییر تاریخ صادر می شد، اینها عبارتند از قلع 1942 1 ساتنگ و 5 و 10 ساتنگ 1950 که تا سال 1973 زده شده است، قلع 1946 25 ساتنگ زده شده تا سال 1964، قلع 50 ساتنگ ضرب شده تا سال 1957 و آلومینیوم برنزی 5،5،195 و 250 و 195. تا دهه 1970 زده شد.


سکه بات تایلند


سکه های کوپرونیکل 1 بات در سال 1962 معرفی شدند و تا سال 1982 بدون تغییر تاریخ ضرب شدند.در سال 1972، سکه‌های 5 بات کوپرونیکل معرفی شدند، و در سال 1977 به مس با روکش مس با نیکل تبدیل شدند. بین سال‌های 1986 و 1988، ضرب سکه‌های جدیدی شامل آلومینیوم 1، 5، و 10 ساتنگ، آلومینیوم-برنز و کاپ502 به بازار آمد. 1 بات، مس با پوشش مس 5 بات و دو فلزی 10 بات. فولاد 2 بات با روکش کوپرونیکل در سال 2005 معرفی شد.

در سال 2008، وزارت دارایی و ضرابخانه سلطنتی تایلند سری سکه‌های سال 2009 را اعلام کردند که شامل تغییراتی در مواد برای کاهش هزینه‌های تولید و همچنین به‌روزرسانی تصویر روی جلو به یک پرتره جدیدتر از پادشاه بود. سکه دو بات که از نظر رنگ و اندازه به طرز گیج کننده ای شبیه به سکه یک بات بود، از فولاد کم کربن روکش نیکل به برنز آلومینیومی تغییر یافت.

سکه  تایلند

سکه دو بات جدید اولین سکه از سری جدید بود که در 3 فوریه 2009 منتشر شد، پس از آن یک سکه ساتنگ در آوریل، یک سکه پنج بات در ماه مه، یک سکه ده بات در ژوئن و یک سکه یک بات در ماه ژوئن عرضه شد. جولای 2009.در سال 2018، ضرابخانه سلطنتی تایلند و وزارت دارایی سری جدیدی از سکه‌های تیراژ عمومی را با همان مشخصات استاندارد منتشر کردند، اما تصویری از پادشاه کنونی آن، ماها واجیرالونگکورن را به نمایش گذاشتند.

ساتنگ های 1، 5 و 10 فقط در داخل بین بانک ها مورد استفاده قرار می گیرند و در گردش نیستند. سکه های قدیمی که برخی از آنها هنوز در گردش هستند، فقط دارای اعداد تایلندی بودند، اما طرح های جدیدتر دارای اعداد عربی نیز هستند.سکه های قدیمی که برخی از آنها هنوز در گردش هستند، فقط دارای اعداد تایلندی بودند، اما طرح های جدیدتر دارای اعداد عربی نیز هستند.  

سکه  تایلند

سکه 10 بات شماره استاندارد، در موقعیت ساعت 12 در پشت، نقطه هایی را نشان می دهد که مربوط به نقطه سلول بریل 1 و نقاط 2-4-5 است که مربوط به عدد 10 است، سکه های 10 بات از نظر اندازه، شکل و وزن بسیار شبیه به سکه های 2 یورویی هستند و به همین ترتیب دو فلزی هستند، اگرچه تنها 25 سنت یورو ارزش دارند، بنابراین، ماشین‌های فروش خودکار که به آشکارسازهای سکه به‌روز مجهز نیستند، ممکن است آنها را به عنوان سکه‌های 2 یورویی یا سکه‌های قدیمی 500 لیره ایتالیایی نیز بپذیرند. بسیاری از سکه های یادبود 1، 2، 5 و 10 بات برای رویدادهای خاص ساخته شده اند.

همچنین سکه های یادبود 20، 50، 100 بات و سکه های فلزات گرانبها با ارزش بالاتر نیز وجود دارد.[کدام؟]در فوریه 2010، وزارت خزانه داری تایلند اعلام کرد که در حال برنامه ریزی یک سکه 20 بات برای گردش جدید است.

بات تایلند

واحد پول تایلند

واحد پول کشور تایلند بات bahtاست که ساتانگ زیر مجموعه ی بات میباشد
هر بات 100 ساتانگ میباشد که مانند مابقی کشور ها به صورت اسکناس و سکه های ی فلزی در کشور تایلند مورد استفاده قرار میگیرند که قبل از به تخت نشستن واجیرالونگکورن پسر پادشاه این کشور یعنی بومیپول آدولیاده عکس پدر وی بر روی اسکناس ها چاپ میشد ولی بعد فوت پدر و جانشینی واجیرالونگکورن روی اسکناس های کاغذی تایلند چاپ میشود که هر دو اسکناس در کشور تایلند مورد استفاده قرار میگیرد و معتبر میباشد

اسکناس های موجود  در تایلند به شرح زیر میباشد:

اسکناس 1000باتی
اسکناس 500باتی
اسکناس100 باتی
اسکناس50 باتی
اسکناس 20 باتی
اسکناس 10 باتی

بات تایلند

سکه های ضرب شده در کشور تایلند:

سکه های ضرب شده در کشور تایلند که با عکس پادشاه این کشور در یک طرف آن و روی دیگر آن نماد کشور تایلند میباشد به شرح زیر میباشد:

سکه ی 2باتی
سکه ی 5 باتی
سکه ی 10 باتی
سکه ی 25باتی
سکه ی 50 باتی

بات تایلند
بات تایلند

چند نکته راجب تبدیل ارز و ارزش پول کشور تایلند:


نکته ای که لازم به ذکر است این است که ما برای سفر به یک کشور دیگه باید برای تهیه پول واحد آن کشور و یا دلار برای تبدیل آن اقدام کنیم

تایلند هم مانند کشورهای دیگه دلار را برای استفاده مالی خود میپذیرد و در این جا باید به این فکر کنیم که دلار برای سفر به صرفه تر میباشد یا بات کشور تایلند،برای سفر از مبدا کشور ایران به کشور تایلند شما پول خود را به دلار تبدیل کنید بهتر است چون تبدیل ریال به بات تایلند سخت میباشد و چون بات یک ارز غیر متدوال میباشد تبدیل آن فقط از بانک مرکزی امکان پذیر میباشد نه صرافی های موجود در ایران،بنابراین بهتر است شما قبل از سفر به کشور تایلند دلار را تهیه کنید و بعد از ورود به تایلند دلار را در صرافی های موجود و بانک های تایلند آن را به بات تبدیل کنید

بات تایلند

*نکته ی مهم

لازم است بدانید که صرافی های تایلند بابت تبدیل دلار به اسکناس 100باتی پول بیشتری نسبت به اسکناس 500 باتی دریافت مینمایند.
همچنین صرافی های تایلند به صورت 24ساعت آماده ی اراییه خدمات به مسافران خود میباشند که نسبت به فرودگاه ها و هتل های بین المللی کشور تایلند با هزینه ی کتری تبدیل ارز را انجام میدهند

آژانس هواپیمایی ژوان شن سفید برای شما همسفران عزیزی که کشور تایلند را برای سفر انتخاب میکنند اوقات خوشی را آرزومند است همچنین شما برای سفر به کشور زیبای تایلند میتوانید با رزرو آنلاین و تماس با کارشناسان خود اقدام به تهیه ی پکیج های تورهای شگفت انگیز تایلند اقدام بفرمایید


 

پربازدیدترین ها


جدیدترین تورها

تور اقتصادی ژاپن ویژه آذر ماه
رفت 1402/9/15
قطر ایرویز
7 شب
تور چین نمایشگاه گوانگجو 2023
رفت 1402/8/5
ماهان
8 روزه
تور 2روزه گیلان سواحل چمخاله 20 به 21 مهر
رفت 1402/7/20
ترمینال غرب
2روزه
تور ٤ روزه تبريز+خوى +مرند+جلفا+كندوان
رفت 1402/5/24
ترمینال غرب
4 روزه

راهنمای سفر


آژانس هواپیمایی ژوان شن سفید

آژانس هواپیمایی ژوان شن سفید با بهترین و جامع ترین خدمات گردشگری با ۱۶ سال سابقه به صورت آنلاین و حضوری در نظر دارد با ارائه کامل ترین تورهای داخلی و خارجی در بهترین هتل های موجود با خیالی آسوده یک رزرو لذت بخش با تجربه های فوق العاده را برایتان تداعی کند.

شما می توانید با سایت ژوان شن سفید با کمترین وقت به رزرو آنلاین پروازهای خارجی و داخلی با بهترین کیفیت و کمترین نرخ و حتی رزرو بهترین هتل ها در ایران و سراسر جهان در هر ساعت از شبانه روز اقدام بفرمایید. همکاران ما به صورت کاملا حرفه ای و با صبر و شکیبایی آماده ی پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره در اسرع وقت به شما مسافران عزیز می باشند.

  © Copyright - All rights reserved by jouantravel.com - Developed: MKDesign