جاذبه های گردشگری قونیه

194

جاذبه های گردشگری قونیه که  شهری است با جمعیت حدود ۲ میلیون نفر هفتمین شهر پرجمعیت  ترکیه است و یکی از مذهبی ترین و تاریخی ترین  شهرهای ترکیه  محسوب می‌شود از محبوبیت خاصی بین گردشگران در سراسر جهان  بخاطر جاذبه های گردشگری خود برخوردار است

قونیه در ۲۶۱ کیلومتری آنکارا پایتخت ترکیه قرار دارد که این سرزمین وسیع و مسطح دارای جلگه ها و فلات های فراوان است،علاوه بر این جنوبی ترین قسمت قونیه تا حد زیادی توسط کوه های تورس احاطه شده است و  آب و هوای سرد و نیمه خشک دارد که دمای این شهر به طور متوسط در تابستان حدود ۳۰ درجه سانتیگراد و در زمستان منفی ۲ درجه است.
 شهر قونیه ترکیبی از سنت و مدرنیته دارد و همچنین یک شهر بزرگ و صنعتی توسعه یافته است‌.

شهر زیبا و تاریخی قونیه

 قونیه  مشهور به پایتخت جهان اسلام است و دلیل آن تاریخچه غنی فرهنگی و عرفانی ست که به واسطه مزار مولانا به این لقب رسیده است که مراسم متعددی در کنار آرامگاه مولانا انجام میشود،همچنین اغلب قونیه را با نام مولانا  و رقص سماع میشناسند.

شهر باستانی قونیه که تاریخ آن به دوران سلطنت روم و هیتی ها باز می گردد در درون خود آثاری از  تمدن های هفت هزار ساله ازجمله موزه سرامیک که به دوره سلجوقی برمیگردد دارد و همچنین معماری شگفت انگیز طبیعت  سبز و فعالیت ها و امکانات سرگرم کننده موجب رونق گردشگری در این  شهر شده است و حتی مراسم بزرگداشت رومی که سالانه در ماه دسامبر برگزار می شود تورهای مسافرتی و زیارتی مناسبی در این شهر برگزار میشود.

ما در این مقاله به معرفی برخی از جاذبه های قونیه میپردازیم:
 

آرمگاه مولانا

تربت و مسجد شمس تبریزی

موزه های شهر قونیه

کاپادوکیا

شهرهای زیر زمینی قونیه 

آرامگاه مولانا

 مولانا رومی، یکی از بزرگترین شاعران و عارفان ایرانی، در قرن ۱۳م میلادی در شهر بزرگ قونیه در ترکیه متولد شد، او به عنوان بنیانگذار مکتب مولوی شهرت دارد.

مقبره مولانا در قونیه واقع شده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر محسوب می‌شود این مقبره  یک بنای باشکوه و زیباست که به عنوان یک آرامگاه معروف است که در بالای مقبره، گنبدی برجسته وجود دارد که به نام "گنبد بزرگ" شناخته می‌شود و این گنبد از بالاترین نمادهای شهر قونیه است.

آرامگاه مولانا

دروازه‌ها و دیوارهای مقبره با نقوش و شعرهایی از آثار مولانا آراسته شده‌اند. وقتی که به داخل مقبره وارد می‌شوید، نمی‌توانید احساسی از آرامش و اتحاد با معنویتی که مولانا در شعرهایش نشان داده بود را اجتناب کنید. این مکان مقدس جاذبه‌ای برای شاعران، عاشقان هنر و زائران از سراسر جهان است. بازدید از مقبره مولانا در قونیه، به شما فرصت می‌دهد تا با زندگی و ارزشهای او بیشتر آشنا شوید و از همین رو، این مکان مقصدی پرطرفدار بین گردشگران است

مرگ مولانا یکی از غم انگیز ترین رخداد های تاریخی قونیه است و تمامی مردم قونیه برای چهل روز عزاداری کردند.
امروزه مزار مولانا از اهمیت بسیار خاصی در شهر قونیه برخوردار است و یکی از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه است که سالانه عاشقان مولانا از سراسر دنیا برای زیارت قبر وی و مراسم رقص سما به این شهر سفر میکنند

تربت و مسجد شمس تبریزیMosque shamsetabrizi

محمد بن علی بن ملک داد تبریزی ملقب به شمس تبریزی زاده ی ۵۸۲ است و درگذشت وی به تاریخ ۶۴۵ هجری قمری برمیگردد،مقبره و مسجد شمس تبریزی در خیابان اصلی علاءالدین کاردیسی شهر قونیه قرار دارد، شمس تبریزی از نزدیکترین دوستان مولانا به حساب می آمد که تاثیر زیادی در زندگی وی داشت.

 ملاقات مولانا با شمس تبریزی فصل جدیدی در زندگی او رقم زد به طوری که مولانا عاشق و شیفته عقاید و صحبت های شمس در باب معنویت و فلسفه و عرفان شده بود مولانا قسمت قابل توجهی از دیوانش را در وصف شمس تبریزی سروده است.

مسجد شمس تبریزی

مسجد و تربت شمس تبریزی به یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه تبدیل شده است. این مسجد در بین مردم قونیه به شمس مکامه معروف است و در سال سیزدهم میلادی ساخته شده است .مسجد شمس تبریزی از قسمت‌های مختلفی ساخته شده است که از داخل با یک سقف ساده و خارج هرمی مخروطی شکل پوشانیده شده است و همچنین مقبره ای در داخل مسجد به شکل ایوانی و در امتداد یک طاق چوبی که با هنر زیبا و کار قلم مزین شده است که به مسجد متصل می گردد، همچنین در مسجد دو پنجره زیبایی وجود دارد که یکی از آنها در بالا و دیگری در پایین ساختمان مسجد ساخته شده است.
 بدنه مقبره شمس تبریزی سنگی است همچنین در زیر تابوت مقبره انبار مومیایی قرار دارد، مسجد و مقبره شمس تبریزی در سال ۱۹۷۷ بازسازی و مرمت گردیدو تربت موجود در این مسجد جایگاه شمس تبریزی است که یکی از مکان های مهم این مسجد است.

موزه های شهر قونیه

وقتی صحبت از شهر قونیه ترکیه به میان می‌آید با یک شهر تاریخی با قدمت بسیاری دارد روبه رو می شویم.
 شهر تاریخی قونیه تعداد زیادی موزه دارد که در سطح جهانی بسیار معروف است از جمله موزه مانتو گرافی که در آن سکه های بسیار قدیمی، لباس های قدیمی، ابزارآلات جنگی و زره ها و سلاح ها در آن موجود است همچنین موزه آنتوگرافی در جاده لارنده قرار گرفته است.

موزه های شهر قونیه

یکی دیگر از موزه های موجود در شهر قونیه آتاتورک است  که ساخت این موزه  به سال ۱۹۱۲ میلادی برمیگردد، این مکان ابتدا به عنوان خانه آتاتورک بود که هدیه از مردم قونیه به رهبر جمهوری ترکیه ساخته شد،که بعدها دراین مکان وسایل آتاتورک از جمله لباس ها و سلاح ها لوازم شخصی وی در این موزه نگهداری می شوند.

موزه های شهر قونیه

موزه باستان شناسی یکی دیگر از موزه های شهر قونیه است که آثار گرانبهایی از دوران نوسنگی و روم باستان و بیزانس که  شامل ظروف سنگی سفالی و تابوت های رومی از جمله آثار باستانی است که در این موزه نگهداری می شود.

موزه های شهر قونیه


کاپادوکیا

کاپادوکیا منطقه ای از شهر قونیه است که بخاطر فعالیت های آتشفشانی شکل گرفته است که حاصل این فعالیت خانه های صخره ای حیرت انگیز است ،این منطقه در فاصله ی 200کیلومتری شهر قونیه قرار دارد.

غیر از خانه های صخره ای کاپادوکا دلیلی که باعث جذب توریست در این منطقه شده است بالن سواری است که باعث شده به شهر بالون معروف شود.

کاپادوکا


شهرهای زیر زمینی قونیه Cities in the undergroun

این شهر های زیرزمینی که داستان ساخت آنها به زمانهای بسیار قدیم  برمی گردد و برای محفوظ ماندن از شر دشمنان در زمان حمله ساخته شده است که شامل انبار مواد غذایی، کلیسا، آب انبار، سنگ آسیاب و قبرستان می باشند
شهرهای زیرزمینی که در چند جای ترکیه قابل مشاهده است تعدادی از آن‌ها در فاصله ۳۰ کیلومتری از کاراپینار واقع شده‌اند.


شهرهای زیر زمینی قونیه


تپه علاء‌الدینThe hills Aladdin 

تپه علاالدین به دوران حکومت سلجوقیان بر میگردد که در آن یک مسجد با همین نام ساخته شده است در تپه علاالدین یک پارک تفریحی است که مکانی برای گشت و گذار میباشد و چندین مرکز خرید در اطراف این تپه وجود دارد.

تپه های علاء‌الدین


باغ پروانه قونیه


باغ پروانه قونیه یک جاذبه‌ی توریستی فوق العاده در شهر قونیه است که این باغ یک پناهگاه طبیعی برای بیش از ۲۰۰ گونه پروانه با طراحی زیبا و منحصر به فرد محسوب می‌شود و واقع در مکانی آرام و دلنشین است و الگوی طراحی این باغ به گونه‌ای است که پروانه‌ها به طور طبیعی در محیط خود زندگی می‌کنند و شما را در بین آنها کاملاً غوطه‌ور می‌کنند.

باغ پروانه قونیه

از زمان ورود به باغ پروانه  شما وارد یک جهان جدید و جادویی می‌شوید و بوم‌شناسان مجرب و متخصصان در اینجا برای شما نکات واقعی از زندگی پروانه‌ها و همچنین دیگر حشرات را بازگو می‌کنند و شما می‌توانید در میان برخی از زیباترین و طراحی شده برای پروانه‌ها، به طور مستقیم با آنها در تماس باشید، این تجربه بی‌نظیر و آرامش بخش به شما این امکان را می‌دهد تا از نزدیک به زیبایی‌ها و خصوصیات عجیب و غریب پروانه‌ها بپردازید.

باغ پروانه قونیه

باغ پروانه قونیه علاوه بر پروانه‌ها، دارای فضاهای سبز و آرام برای تماشاگران است، شما می‌توانید در کنار پروانه‌ها در بین گل‌ها و درختان بزرگ قدم بگذارید و از آرامش و زیبایی طبیعت لذت ببرید و ضمن بازدید از باغ پروانه می‌توانید از امکانات اضافی مانند فروشگاه‌های هدیه، رستوران‌ها و کافه‌ها نیز استفاده کنید،باغ پروانه قونیه یک مقصد بسیار محبوب برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است

پارک ژاپنی قونیه


 پارک ژاپنی قونیه  که یک پارک با معماری ژاپنی جذاب و خیره کننده است که وقتی به این پارک وارد شوید، تمام وجودتان را در معماری زیبا و باغ‌های شگفت‌انگیز پیدا خواهید کرد و حس تمام شدن در فضای ژاپنی را می‌توان در هر قدمی که برمی‌دارید احساس کرد و  پلکان‌ها و معابری از سنگ‌های تزئینی مقاوم در مقابل ترد شدن شما را به سوی دروازه‌های ژاپنی سنتی هدایت می‌کنند و همراه با صدای آبشارها که به آرامی می‌آبیارند و بوی گل‌ها و گیاهان، شما در فضایی آرام و تمرکز بالا قرار می‌گیرید.

پارک ژاپنی قونیه

پارک ژاپنی قونیه، با باغ‌های سنتی ژاپنی، بناهای تاریخی مینیاتوری و درختان بلوط با شکوه، یک تجربه متفاوت و آرامش‌بخش را ارائه می‌دهد و شما می‌توانید  از پل‌های ژاپنی با قوس‌های خمیده بگذرید و در زیر سایه چترهای سنتی استراحت کنید، پارک ژاپنی همچنین فضایی برای فروشگاه‌های هدیه و رستوران‌ها دارد و در فروشگاه‌ها می‌توانید از هنرهای دستی ژاپنی محلی، صنایع دستی و سوغاتی‌های زیبا تهیه کنید.

پارک ژاپنی قونیه

همچنین در رستوران‌ها می‌توانید از شما خوردن غذاهای سنتی ژاپنی لذت ببرید. در مجموع، پارک ژاپنی قونیه یک ترکیب فوق‌العاده از زیبایی طبیعت، معماری ژاپنی و فضاهای آرامش‌بخش را ارائه می‌دهد. لحظاتی را در میان برخی از زیباترین مناظر طبیعی درک کنید و فرهنگ و هنر ژاپنی را تجربه کنید.

شهر باستانی کلیسترا قونیه


شهر باستانی کلیسترا (لیسترا)  در ۴۹ کیلومتری قونیه واقع شده است و در دوره های هلنیستی و رومی تاسیس شد که قدمت آن به حدود قرن دوم پیش از میلاد تا قرن سوم میلادی می رسد.

شهر باستانی کلیسترا قونیه

در طول حفاری، نام "کلیسترا" بر روی کتیبه ای رومی از گور شرقی که به عنوان سنگ آستانه استفاده می شد، حک شد و به نظر می رسد که کیلیکیه در دوران بیزانس نیز دارای سکونت گاهی با سنگ تراشیده مشابه با سکونت گاه های کاپادوکیه بوده است،شما می توانید انواع مختلف سبزی را در دره کنار آن ببینید، از جمله شراب خانه های دوگانه در بس تر رودخانه سوگوتلو و سنگرهای آبیاری.آب انبار بزرگ در تپه اردیکلی، صخره ای سه طبقه و باشکوه است که یکی از جذاب ترین دارایی های این مکان به شمار می رود و خانه های انگور ترکیه در امتداد بس تر رودخانه و کانال های آب آن ها در سمت غربی آب انبار نیز ارزش دیدن دارند و بر زیبایی آن می افزایند.

شهر باستانی کلیسترا قونیه

 مدرسه سیرچالی قونیه


 مدرسه سیرچالی که در سال 1242 توسط امیر سلجوقی بدرالدین مصلح ساخته شده است نام خود را از تزئینات کاشی گرفته است، یکی از دیدنی ترین سازه های هنر سلجوقیان آناتولی است و در سالهای 1943-1954 بازسازی شد، در سال 1960 به عنوان بخش (بخش) بناهای قبر موزه قونیه به روی بازدیدکنندگان باز شد.

 مدرسه سیرچالی قونیه

آرامگاه بدرالدین مصلح در ضلع شمالی دروازه تاج قرار دارد و با پلکانی دو پله ای به آرامگاه طرح ریزی شده میدان و دو طبقه می رسید،اتاق‌های بسته بزرگ در دو طرف به‌عنوان کلاس‌های درس زمستانی طراحی شده بودند که با گنبدی پوشیده شده بودند و با پنجره‌هایی که به حیاط و نمای غربی باز می‌شدند روشن می‌شدند.

 مدرسه سیرچالی قونیه

در مدرسه سیرچالی از سنگ و آجر به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شد که در نوع شناسی مدرسه حیاط باز گنجانده شده است،کتیبه های آیه نسیح دور طاق ایوان در دو کمربند و روی پرکننده های کف با شاخه های منحنی، نقوش مولانا و نخل حکاکی شده است و نقوش هندسی با نقوش سواستیکا و ستاره در دیوار پشت ایوان ایجاد شده است.

شهر سیله سوباشی قونیه


سیله سوباشی یک روستای کوچک در نزدیکی شهر قونیه است که یونانی‌هایی بیش از 800 سال در آنجا با همزیستی مسالمت‌آمیز با ترک‌های نزدیک قونیه در آن زندگی می‌کردند دلیل این همزیستی مسالمت آمیز جلال الدین محمد رومی بود که شاهد معجزه ای بودکه در صومعه مسیحی ارتدکس در نزدیکی سنت چاریتون رخ داد و مولانا از ترکان خواست که هرگز به یونانیان روستا آسیبی نرسانند و وظیفه نظافت مقبره خود را به روستاییان یونانی محول کرد، ترکان به فرمان او احترام گذاشتند. و در آن تا سال 1922 به زبان یونانی کاپادوکیا صحبت می‌شد.

شهر سیله سوباشی قونیه

پس از سال 1924، همه یونانیان روستا را ترک کرده بودند و اکثریت این جمعیت به روستای نیا سیلاتا در هالکیدیکی یونان نقل مکان کردند و قسمت های بالا و پایین دره که سیله در آن مستقر است پوشیده از پوشش گیاهی سبز است و در این مناطق میوه ها و سبزیجات بسیار متنوعی می رویند

شهر سیله سوباشی قونیهآژانس هواپیمایی ژوان شن سفید برای شما گردشگران عزیزی که شهر زیبا و تاریخی قونیه را برای سفر انتخاب میکنید  لحظات خوش و خاطره انگیزی را آرزومند است
 

 

راهنمای سفر


آژانس هواپیمایی ژوان شن سفید

آژانس هواپیمایی ژوان شن سفید با بهترین و جامع ترین خدمات گردشگری با ۱۶ سال سابقه به صورت آنلاین و حضوری در نظر دارد با ارائه کامل ترین تورهای داخلی و خارجی در بهترین هتل های موجود با خیالی آسوده یک رزرو لذت بخش با تجربه های فوق العاده را برایتان تداعی کند.

شما می توانید با سایت ژوان شن سفید با کمترین وقت به رزرو آنلاین پروازهای خارجی و داخلی با بهترین کیفیت و کمترین نرخ و حتی رزرو بهترین هتل ها در ایران و سراسر جهان در هر ساعت از شبانه روز اقدام بفرمایید. همکاران ما به صورت کاملا حرفه ای و با صبر و شکیبایی آماده ی پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره در اسرع وقت به شما مسافران عزیز می باشند.

  © Copyright - All rights reserved by jouantravel.com - Developed: MKDesign